oamenipolici@yahoo.com
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Gabriel Oprea

Gabriel Oprea (n. 1 ianuarie 1961, Fundulea, Călărași, România) este un politician român, fost membru al Partidului Social Democrat.
Printr-un decret prezidențial din 1 decembrie 2008, Gabriel Oprea a fost înaintat în gradul de general-locotenent (cu 3 stele) în retragere în Ministerul Apărării.
Gabriel Oprea a fost președintele organizației județene Ilfov a PSD din anul 2004 până pe 14 ianuarie 2008, din 2004 este și deputat de Ilfov ales în colegiul uninominal nr. 1.
Între 22 decembrie 2008 și 12 ianuarie 2009 a deținut funcția de Ministru al Administrației și Internelor în Guvernul Emil Boc.


Activitate profesională:

Până in 2000 nu sunt date, dar a avut gradul de capitan și nu rezulta cum a ajuns maior, lt-col și colonel și la ce armă. Din 2000 a fost Secretar de Stat, Președinte al Administrației Naționale a Rezervelor de Stat; Director adjunct, Colegiul Național de Apărare; Vicepreședinte al Fundației Colegiului Național de Apărare;
Colonelul Gabriel Oprea a fost înaintat la gradul de general de brigadă (cu 1 stea) la 29 noiembrie 2001.
Între 2002-2003 a fost prefectul capitalei
Între 2003-2004 a fost Ministru delegat pentru Administrația Publică


Activitate didactică:

• Din 2001: Profesor Universitar, Colegiul Național de Apărare;
• Din 2001: Profesor Asociat, Colegiul Național de Apărare;
• Din 2002: Conducător Doctorat Academia de Poliție "Alexandru Ioan Cuza";
• Între 2003 - 2005: Membru in Comisiile de Specialitate ale Consiliului Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare - Comisia de Stiinte Militare, Ordine Publica si Siguranta Nationala;
Din 2008: Profesor Universitar, Conducator de Doctorat - Academia Națională de Informații.


Activitate politică:

• Între 2004 - 2005 a fost membru al Biroului Coordonator Național al Partidului Social Democrat;
• Între 2004 - 2009 a fost Președintele PSD Ilfov;
• Între 2006 - 2009 a fost Președintele Departamentului de Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională al PSD;
• Tot din 2004 este și deputat în parlamentul României din partea PSD.
Funcții, activități în organizații din administrația publică centrală sau locală:
• 2003 - 2004 - Ministru delegat pentru administrația publică - M.A.I.
• 2002 - 2003 - Prefect, Prefectura Municipiului București;
• 2001 - 2002 - Secretar de stat, Președintele ANRS
• 22 decembrie 2008 - 12 ianuarie 2009 - Ministru al Administrației și Internelor


Controverse

În ianuarie 2009, în urma numirii în functia de director general al DGIPI din Ministerul administratiei si Internelor a chestorului de poliție Virgil Ardelean, poreclit "Vulpea" a iscat un scandal mediatic în coaliția de guvernarea.
Pe 12 ianuarie 2009 prin decizia biroului executiv național al PSD îi este retras sprijinul politic și este propus pentru excluderea din partid și din funcția de ministru al administrației și internelor. Ca urmare acestui fapt pe 13 ianuarie își prezintă demisia primului-ministru Emil Boc, care o acceptă.
Pe 14 ianuarie 2009 și-a prezentat demisia din funcția de președinte al organizației județene Ilfov a PSD


Distincții, decorații:

Steaua României;

Ordinul Serviciu Credincios.

Comentati

Creat 08/12/2010 20:42:25 | Ultima modificare 09/17/2010 12:14:27
:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love
Trimite ca și anonim - Nume:
Adresa email:
Scrieţi codul de control "3976":
 
Oare ar merge sa l inscriem in programul:Frumusete pe muchie de cutit?
MARE OM !PERSOANA COMPETENTA CE SI FACE DATORIIA smileysmileysmiley
MARE OM !PERSOANA COMPETENTA CE SI FACE DATORIIA smileysmileysmiley
mare on mare caractersmiley
dute acasa ma frate..
1